Lišácká polévka

 

Představení Lišácká polévka je krátká hra o dvou dějstvích pro volný počet různě zdatných herců.

Délka: 20 min

Námět je znám z literatury pod různými jmény (Kamenná polévka, Sekyrková polévka, Polévkový kámen aj.)

Děj začíná v zimním mrazivém lese truchlivým a nezaujatým rozhovorem dvou stromů bez velkých vyhlídek. Když na scénu přichází Lišák, situace se stává i pro stromy zajímavější. Lišák se však ocitá rovněž ve světě s velkou beznadějí. Po marném shánění potravy se rozhodne pro realizaci riskantního plánu. Jde na dvorek ke zvířátkům, čímž končí první dějství.

Druhá část příběhu se odehrává mezi domácími zvířátky na dvorku. Lišáka vítají velmi vylekaně a obezřetně. Někteří se bojí o své zásoby, jiní přímo o svůj život. Zvědavost, zda by snad od Lišáka přece nemohlo vzejít něco dobrého však vede k prolomení nedůvěry a stále větší spolupráci, do které se zapojuje i ochránce dvora - pes. Tím, že zvířátka poskytnou každý to, co může, podaří se nakonec uvařit skvělý oběd pro všechny. Hra končí společnou veselicí všech zvířátek, při které Lišák vysvětluje, že ne on, ale všichni, kdo pomohli jsou důležití.

 

Lišácká polévka může nepřímo poukazovat na Ježíše Krista, život prvotní církve a působení Ducha svatého v komunitě lidí. Teprve po té, co lidé nabídnou své dary, může dojít ke spolupráci, která končí společnou hostinou a roztátými ledy.

 

Dobrou chuť